Wyschlik wierzbowiec (Ptilinus fuscus)
Występowanie: Europa, Północna Azja, , Kamczatka; występuje w całej Polsce
Wygląd: długość jego ciała wynosi od 3 do 5 mm. Jest ciemnobrązowy. Samce mają czułki kształtem przypominające grzebienie. Larwy sięgają długości do 6 mm. Są białe. Kształt ich ciała przypomina łuk. Ponadto mają delikatne włoski. Posiadają głowę oraz trzy pary nóg.
Zasiedlenie: Rozwija się w martwym drewnie drzew takich jak topola czy wierzba. Atakują zarówno drzewa leżące oraz stojące. Praktycznie każde warunki są dla niego dogodne.
Czas pojawiania się i okres lęgowy: Owady pojawiają się w miesiącach od maja do sierpnia. Samica, chcąc złożyć jaja, drąży tunele, których głębokość może sięgać 15 mm. Składa ich po kilka sztuk bądź też pojedynczo. Następnie umiera. Larwy wylęgają się po kilkunastu dniach. Cały cykl rozwoju tych owadów to dwa lata.
Informacje dodatkowe: Larwy drążą okrągłe tunele, których średnia to około 2 mm. Wypełnione są one drobnymi trocinami. Przepoczwarczanie odbywa się na końcu wydrążonego chodnika. Dorosłe chrząszcze tworzą okrągłe otwory na zewnątrz, których średnica to 1,0- 2,5 mm.
Szkody i ich zapobieganie: Są to jedne z najgroźniejszych szkodników w naszym kraju. Występują one masowo. Atakują drzewa zdrowe, przez co są pierwotnymi szkodnikami drewna. Aby nie zasiedliły się w lesie, należy przede wszystkim dbać o jego higienę. Należy także pozbyć się drewna zaatakowanego przez te owady.
TAGI: Wyschlik wierzbowiec, Insektpol, owady, larwy, drewno,