insektpol

Wykarczak sosnowiec (Arhopalus rusticus)

Wykarczak sosnowiec (Arhopalus rusticus)

Występowanie: Europa, Syberia, Japonia, Chiny, Korea, Kaukaz; w Polsce najbardziej pospolity w partiach nizinnych kraju, jednak występuje również na wyżynach, których wysokość nie przekracza 700 m n.p.m.

Wygląd: Owady o kolorze jasnobrązowym (najczęściej samce) lub ciemnobrązowym (najczęściej samice), których długość wynosi od 10 do 30 mm. Charakterystyczną cechą są płaskie wgniecenia na tarczy. Larwy żółtobiałe, o długości maksymalnej około 35 mm. Na ostatnim segmencie występują dwa kolce. Poczwarka również żółtobiała o długości od 14 do 18 mm, która zaczyna przypominać postać imago czyli owada dorosłego. Podobnie jak larwa, na ostatnim segmencie dwa małe, sierpowate kolce.

Zasiedlenie: Zamieszkuje on pnie drzew iglastych, jednak przed wszystkim drzewostany sosny. Najczęściej można go spotkać na wysokości nieprzekraczającej półtora metra danego drzewa, które jest w stadium obumierania bądź też po pożarze.

Czas pojawiania się i okres lęgowy: Owady te zaczynają pojawiać się od czerwca do połowy września. Samica składa jaja w szpary po kilkanaście bądź kilkadziesiąt sztuk. Jest w stanie złożyć ich aż 800. Larwy wylęgają się po kilkunastu dniach. Aby mogła ona rozwijać się, musi mieć odpowiednie do tego warunki, czyli wilgotność na poziomie minimum 20%.

Informacje dodatkowe: Chodniki o średnicy około 7- 16 mm wypełnione są mieszanką mączki kory oraz drewnianych wiórków. Ich kształt przypomina spłaszczony owal. Na wiosnę larwy przygotowują specjalne kolebki, w których przepoczwarzą się. Kilka dni później z poczwarek wylęgają się chrząszcze, które następnie po niedługim czasie, opuszczą drewno. Na ogół generacja trwa około dwóch lat, jednak w niektórych przypadkach może przedłużyć się o rok. Spowodowane jest to wielkością wartości odżywczych, jakie posiada drewno, które zasiedlają.

Szkody i ich zapobieganie: Wykarczak jest jednym z najniebezpieczniejszych szkodników w lesie. Atakuje nie tylko świeżo ścięte drzewa, ale również dolne partie drzew żywych. Z lasu może przedostać się do zakładów drzewnych, lecz tam kończą już swój rozwój. Aby nie dopuścić do ich rozwoju, należy nieokorowane drzewo zabezpieczyć specyfikami chemicznymi. Jeśli jednak szkodniki zaatakowały już drzewo, wtedy najlepszym sposobem jest opryskanie materiału lęgowego specjalnymi preparatami.

 

TAGI: Owady atakujące drzewa, Insektpol, Wykarczak sosnowiec,