corneco

Drwionek okrętowiec (Lymexylon navale)

Występowanie: Europa, Azja Mniejsza; w Polsce popularny, jednak tylko lokalnie.

Wygląd: Drwionek ma długie i wąskie ciało, którego wielkość określa się od 7 do 13 mm. Jest brązowo- żółty, natomiast głowa jest czarna. Posiada czułki, są one stosunkowo długi oraz nitkowate. Przedplecze porośnięte drobnymi włoskami. Larwa kształtem przypominająca łuk o kolorze biało-żółtym, posiada 3 pary nóg. Jej charakterystyczną cechą jest odwłok wywinięty skośnie do góry. Poczwarka, która w dużym stopniu przypomina dorosłą już postać chrząszcza, jest żółto-biała.

Zasiedlenie: Owad ten zamieszkuje dęby, niekiedy buki, zarówno żywe jak i martwe bądź obumierające. Bardzo rzadko można go także spotkać na pniu drzew. Preferuje miejsca nasłonecznione.

Czas pojawiania się i okres lęgowy: Chrząszcze zaczynają pojawiać się od maja do lipca. Rojenie tych owadów przypada w drugiej połowie czerwca, w najcieplejsze dni. Samica składa od kilku do kilkudziesięciu jaj. Są one układane w kilku warstwach (najczęściej mówi się, że jest ich około 2-3) po czym zostają przyklejone specjalną substancją do podłoża. Cały cykl rozwoju tych szkodników trwała około roku.

Informacje dodatkowe: Larwy odżywiają się drewnem. Drążą one tunele o okrągłym przekroju. Tunele wypełnione są mączką drzewną. Średnica chodnika na początku jest mała, jednak z biegiem czasu i wzrostem larw powiększa się i osiąga ona maksymalną wielkość do 2 mm. Do przepoczwarczenia dochodzi w na końcu tuneli- w kolebkach. Dorosłe osobniki chrząszczy wygryzają chodniki, które prowadzą na zewnątrz. Tuż po wyjściu dochodzi o kopulacji. Owady te żyją jedynie parę dni.

Szkody i ich zapobieganie: Drwionek może spowodować duże szkody, jednak ze względu na jego miejscowe występowanie, ogółem nie przynosi on dużych strat. Żeby nie doprowadzić do zalęgnięcia szkodników, należy stosować środki chemiczne specjalnego zastosowania. Jeśli jednak pojawiły się już one, najlepszą i najprostszą metodą jest nagrzanie drewna.

TAGI: Corneco, Drwionek okrętowiec, owady i drzewo,