corneco

Wierzbówka mała (Gracilia minuta)

Wierzbówka mała (Gracilia minuta)

Występowanie: Europa, Afryka, Azja Mniejsza, Ameryka Północna, Wyspy Kanaryjskie, Madera, Kaukaz, Iran; występuje w całej Polsce, jednak najczęściej można ja spotkać na południu kraju.

Wygląd: Jest owadem małym, którego wielkość opisuje się na 2,5- 7,0 mm. Są jasno bądź ciemno brązowe. Na ich ciele można zaobserwować niewielkie owłosienie. Mają czułki, samiec zdecydowanie dłuższe w stosunku do samicy. Sześciomilimetrowa larwa o białym kolorze, ma bardzo wąskie ciało, które porastają niedługie włoski. Posiada trzy pary nóg. Poczwarka z znacznie wydłużonym przedpleczem, które porastają pojedyncze włoski, osiąga długość 3,5- 7,0 mm.

Zasiedlenie: Wierzbówka mała zamieszkuje w suchych i cienkich gałązkach drzew i krzewów, głównie takich jak dąb, kasztanowiec, leszczyna, grab czy jabłoń, ale także na krzewach malin oraz róż. Jest także częstym mieszkańcem pędów do wyrobów koszykarskich, m.in. wikliny.

Czas pojawiania się i okres lęgowy: Owady spotykamy od maja do lipca. Samica składa po kilka sztuk jaj. Larwy żerują tuż pod korą. Cały okres rozwoju tychże chrząszczy trwa rok, lecz w niektórych przypadkach może wynieść nawet dwa lata.

Informacje dodatkowe: Chodniki larw mają regularny, lecz miejscami nieco zakrzywiony kształt. Na końcu tunelu znajduje się kolebka, w której larwy przepoczwarczają się. Dzieje się to na przełomie marca i kwietnia. Dorosłe osobniki opuszczają chodniki w otworem, który wcześniej przygotowały larwy.

Szkody i ich zapobieganie: Szkodnik ten wyjątkowo niebezpieczny, gdyż atakuje nie tylko pędy drzew, ale również przygotowane już produkty (np. kosze). Jest częstym gościem w magazynach składujących drewno specjalnego użytku m.in. wikliny. Dodatkowo uszkadza też przedmioty drewniane w gospodarstwach domowych, zwłaszcza na wsi, co może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia tychże przedmiotów. Żeby nie doprowadzić do zagnieżdżenia się szkodników, przedmioty drewniane należy przechowywać w miejscach ciemnych i chłodnych. Jeśli natomiast owady już zaatakowały, lecz w niewielkim stopniu, mogą pomóc specjalistyczne preparaty. Kiedy szkodniki opanowały już całą powierzchnię, najlepszym sposobem, aby owady się nie rozprzestrzeniły, jest spalenie tych przedmiotów.

TAGI: Owady w drewnie, Wierzbówka mała, Corneco, Szkodniki,