http://corneco.com.pl/

Wiertacz indyjski (Sinoxylon anale)

Wiertacz indyjski (Sinoxylon anale)

Występowanie: Indie, Indonezja; w Polsce występuje tylko w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż nie zaaklimatyzowały się na zewnątrz.

Wygląd: Owady te koloru brązowo- czarnego, osiągają długości od 3,5 do 6,0 mm. Posiadają czułki i trzy pary nóg. Tułów owego szkodnika z przodu posiada płaskie ząbki, zaś z tyłu delikatne ziarenka. Na ostatnim segmencie zauważyć można dwa kolce.

Zasiedlenie: Może zamieszkiwać suche i martwe drzewa każdego rodzaju. W Polsce jednak można je spotkać przede wszystkim w ogrzewanych magazynach, ale również w pomieszczeniach gospodarczych także ogrzewanych.

Czas pojawiania się i okres lęgowy: Samica składa jaja w kilkucentymetrowych otworach w drewnie. W Polsce, z racji tego, iż występują jedynie w pomieszczeniach ogrzewanych, składnie jaj może następować także w zimę. Cały cykl rozwoju tych owadów określa się na kilka miesięcy. Może być on dłuższy ze względu na wartości odżywcze drewna, w jakim się znajdują.

Informacje dodatkowe: Tunele, jakie tworzą larwy są okrągłe a ich średnica to około 2- 3 mm. Całość wypełniona jest mączą drzewną. Otwory wylotowe, jakimi chrząszcze opuszczają drewno, mają średnicę około 3 mm.

Szkody i ich zapobieganie: Przez to, że wiertacz zamieszkuje w drewnie przez wiele pokoleń, doprowadza on tym samym do całkowitego zniszczenia drewna. Jeżeli szkodnik zaatakuje przedmioty drewniane, najlepszym rozwiązaniem jest ich spalenie. Dzięki temu nie rozprzestrzeni się on na inne drewniane elementy.

TAGI: Owady w robiące tunele w drewnie, Corneco, Wiertacz Insyjski,