Pawężnik syjamski

Pawężnik syjamski

 

Pawężnika syjamski (Lophocateres pusillus) występuje w Ameryce Północnej oraz Południowej, Afryce, Azji ale także w części Australii i Europy. W Polsce nie jest często spotykanym szkodnikiem, natknąć się na niego można przy wszelkich importowanych towarach do naszego kraju.

Owady z tego gatunku osiągają wielkość od 2,5 do 3,1mm. Ich ciała jest czerwonobrązowe, a ponadto znacznie spłaszczone oraz wydłużone. Charakterystyczną cechą pawężnika syjamskiego jest pokryte rzędami kropek przedplecze. U szkodników tych występują czułki.

Pawężnik z reguły nie występuje na otwartej przestrzeni. Zasiedla on natomiast pomieszczenia zamknięte. Szczególnie upodobał sobie magazyny, w których znajdują się takie pokarmy jak orzechy, wszelkiego rodzaju zboża, kawa, warzywa strączkowe (m.in. fasola) oraz suszone owoce i warzywa.

Samica, która składa jaja, pozostawia je bezpośrednio na pokarmie. Po pewnym okresie zaczynają wylęgać się larwy. Najlepsza temperatura dla rozwoju larw powinna utrzymywać się na poziomie nie niższym niż 25°C, ale także nie wyższym niż 30°C. natomiast optymalna wilgotność powietrza to około 75%. W takich warunkach klimatycznych rozwój owych stworzeń nie trwa dłużej niż 6 tygodni.

Pawężnik czuje się najlepiej, kiedy ma pełen dostęp do pożywienia. Ponadto, bardzo często występują w grupach z innymi szkodnikami magazynowymi (np. Kapturnik zbożowy).

Z racji tego, iż dorosły osobnik pawężnika syjamskiego najczęściej odżywia się zanieczyszczeniami występującymi w pokarmach oraz resztkami jedzenia, nie przynosi większych strat. Dodatkowo, w Polsce, przez jego nieliczne występowanie, jego szkodliwość jest znikoma.

TAGI: Owady, Robaki, chrząszcze, Robaczki,