insektpol

Kłopotek czarny

Kłopotek czarny (Spondylis buprestoides)

Występowanie: Europa, Azja Mniejsza, Kaukaz, Chiny, Japonia, Korea, Mongolia, Syberia; w Polsce spotkany często.

Wygląd: Długość ciała kłopotka czarnego opisywana jest na poziomie 10-25mm. Jego lekko połyskujące ciało jest czarne. Kształt natomiast jest walcowaty. Widocznie oddzielona jest także głowa z dużymi oczyma. Samce oraz samice posiadają dobrze widoczne czułki. Pokrywy nie zasłaniają ostatniego segmentu odwłoka.

Zasiedlenie: Występują najczęściej w lasach iglastych (głównie sosnowych). Zamieszkują różnowiekowe pniaki oraz korzenie drzew, najczęściej tam, gdzie jest dużo cienia. Atakuje drzewa zarówno stojące jak i te przewrócone przez różne zdarzenia losowe oraz działanie człowieka.

Okres lęgowy i czas pojawiania się: Samica kłopotka składa jaja w grupach od 2 do 6 sztuk jednorazowo początkowo w szyi korzeniowej z czasem przemieszczając się głębiej w stronę korzeni (zdarza się na głębokość 3 metrów). Larwy po okresie około 2- 3 tygodni wgryzają się w korę, po czym zaczynają w niej żerować. W późniejszym czasie przemieszczają się w głąb drewna.

Informacje dodatkowe: Chodniki kłopotka wypełnione są mączką drzewną oraz częściowo strzępkami kory. Przepoczwarczenie odbywa się około połowy maja i trwa około tygodnia. Stadium poczwarki waha się na przełomie od 2 do 3 tygodni, po czym następuje przeobrażenie w imago. Dorosły osobnik przebywa w kolebce około tygodnia, co uwarunkowane jest przede wszystkim warunkami klimatycznymi takimi jak temperatura oraz wilgotność powietrza.

Szkody i ich zapobieganie: Kłopotek czarny nie ma przypisanego mienia „szkodnika” ze względu na to, że atakowane przez nie pniaki czy korzenie nie mają większego znaczenia dla człowieka.

 

TAGI: Kłopotek czarny, Insektpol, corneco, owady, czarny chrząszcz,