zmorsznik-czerwony

Zmorsznik czerwony (Leptura rubra)

Zmorsznik czerwony (Leptura rubra)

Występowanie: Europa, Syberia; w Polsce występuje w lasach iglastych, rzadziej mieszanych


Wygląd: Chrząszcze o długości od 10 do 21 mm. U samca przedtułów czarny, natomiast reszta ciała żółta lub jasnobrązowa. Samica zaś przedtułów czerwony, rzadziej jasnobrązowe, a reszta ciała czerwona. Białe larwy osiągają wielkość do 35 mm. Mają wyraźną głowę i trzy pary nóg. Owady te w swoim przedpleczu posiadają liczne kolce.

 

Zasiedlenie: Zamieszkuje obumarłe drzewa iglaste. Zdarza się też, że można go znaleźć w zagrzybionych drzewach bądź w drewnie bardzo mokrym na przykład legary czy słupy. Minimalna wilgotność, jaką potrzebuje ten owad to 20%.

Czas pojawiania się i okres lęgowy: Chrząszcze te kopulują w okresie od czerwca do września, jednak do najliczniej rozmnażają się w najcieplejszych dniach danego okresu. Samica jest wówczas w stanie złożyć nawet 700 jaj. Po kilkunastu dniach legną się larwy. Drążą tunele w miękkiej części drewna, jednak później także w twardej części.

 

Informacje dodatkowe: Przekrój chodników jest owalny. Wypełnione są mączką drzewną, odchodami oraz wiórkami. Chodniki kończą się kokonami, w których później przepoczwarzają się larwy. Poczwarka spoczywa około 15-20 dni. Chrząszcz zostaje w kolebce jeszcze przez około tydzień. Gdy chrząszcz jest już gotowy, przegryza otwór i wydostaje się na zewnątrz. Pełen rozwój waha się w granicach od 2 do 3 lat.

 

Szkody i ich zapobieganie: Pozytywnym aspektem jest fakt, iż poprzez atakowanie drewna w lesie, szybciej się ono rozkłada. Lecz larwy, które zasiedlają m.in. mosty czy bale wpływają negatywnie na żywotność owych przedmiotów. Aby się przed nimi uchronić należy używać środków przeznaczonych do działania na grzyby i owady. Jednak czasami przyda się fachowa pomoc, która prawidłowo rozpozna, jakie szkodniki zaatakowały dane przedmioty.