www.zwalczanie24.pl

Tykotek pstry (Xestobium rufovillosum)

Tykotek pstry (Xestobium rufovillosum)

Występowanie: Europa, Algier, Nowa Kaledonia, Stany Zjednoczone; w Polsce występuje w miejscach o wysokiej wilgotności

Wygląd: Chrząszcze o kolorze czarnym, których długość waha się w granicach od 5 do nawet 9 mm. Posiada on bardzo krótkie owłosienie. Ma szerokie i krótkie stopy. Larwy osiągają długość do 10 mm, są białego koloru. Ich ciało jest zgięte w wyraźny łuk z wyraźną głową oraz trzema parami nóg. Na ostatnim odwłoku znajdują się kolce.

Zasiedlenie: Najczęściej można spotkać go w drzewach liściastych takich jak buk, dąb czy olcha. Rzadziej jednak jest w drzewach iglastych. Występuje w lesie oraz w drewnie domowym.

Czas pojawiania się i okres lęgowy: Owady te pojawiają się od kwietnia do czerwca. Na wolności żyją jedynie kilka tygodni. Podczas okresu lęgowego słychać charakterystyczny dźwięk. Samica składa średnio 50-60 jaj i po okresie od 3 do 5 tygodni wylęgają się larwy. Na początku zamieszkują w powierzchniowych elementach drewna, natomiast w późniejszym okresie wędrują coraz głębiej.

Informacje dodatkowe: Chodniki mają charakterystyczny okrągły przekrój, których średnica wynosi około 4 mm. We wszystkich chodnikach występuje ubita mączka i odchodami chrabąszczy. Okres ten zależy od warunków atmosferycznych takich jak temperatura czy wilgotność powietrza. Przepoczwarzenie larw odbywa się na przestrzeni lata i jesieni. Najdogodniejsze warunki dla rozwoju larw to temperatura w granicach 20- 25°C, natomiast wilgotność powietrza to około 80%. Po upływie paru tygodni chrząszcze chowają się w kolebkach i spędzają tam całą zimę.
Tykotki żerują do momentu całkowitego zniszczenia drewna.

Szkody i ich zapobieganie: Tykotki nie powodują większych zmian w lasach. Jednak są dużym zagrożeniem dla zabytkowych drewnianych budowli, mebli bądź wszelkiego rodzaju obrazów czy rzeźb. Aby ochronić się przed tymi szkodnikami, należy chronić obiekty przed wilgocią. Najlepiej działają specjalne środki przeznaczone do tego celu. Jednak gdy szkodniki już występują, najlepiej rozwiązać sprawę przy pomocy profesjonalnej firmy do zwalczania tego typu owadów.

 

TAGI: zwalczanie Tykotka, zwalczanie owadów w drewnie, tykotek pstry,