corneco-trycz-mniejszy

Tycz mniejszy (Acanthocinus griseus)

 

Występowanie: Europa, Azja, Chiny, Mongolia, Syberia; w Polsce nie często spotykany, jednak zdarzają się przypadki ich licznego występowania.

Wygląd: Długość tych owadów wynosi od 7 do 14 mm. Są one czerwonobrązowe bądź też ciemnobrązowe. Ich ciało pokryte jest żółtoszarymi włoskami. Zarówno samce jak i samice posiadają czułki, jednak samiec ma znacznie dłuższe czułki (ich długość przekracza dwukrotnie długość ciała) w stosunku do samic (te z kolei maja 1,5 raza dłuższe czułki niż ich ciało). Larwy sięgają długości do 20 mm, są białe. Poczwarka natomiast ma ciało wielkości od 13 do 19 mm. Przedplecze pokryte jest ostrymi kolcami. Ostatni segment z widocznymi kocami.

Zasiedlenie: Występuje w drzewach iglastych, najczęściej w świerku i sośnie. Zasiedla drzewa martwe, suche, niedawno ścięte drzewa.

Okres lęgowy i czas pojawiania się: Chrząszcze pojawiają się od maja do sierpnia. Najbardziej aktywne są nocą. Samica składa jaja w szparach kory. Po około 15 dniach wylęgają się larwy. Pełen cykl rozwojowy tego owada określa się na okres od raku do dwóch lat.

Informacje dodatkowe: Larwy wygryzają chodniki o szerokości sięgającej do 7 mm. Tunele zapełnione są trocinkami białymi wiórkami. Na ich końcu odbywa się przepoczwarczenie, które występuje na przełomie lipca i sierpnia. Dorosłe chrząszcze wychodzą na zewnątrz i zimują w ściółce.

Szkody i ich zapobieganie: Jest szkodnikiem wtórnym, czyli nie przynosi w drewnie pierwotnych szkód. Uszkodzenia drewna są płytkie. Aby zabezpieczyć się na przyszłość, należy korować zniszczone drzewa.