Miedziak sosnowiec (Chalcophora mariana)
Występowanie: Europa, Syberia; w Polsce można je spotkać w miejscach, w których drzewa rosną grupami. Zasiedlają przede wszystkim zręby drzew oraz miejsca po pożarach.
Wygląd: Stosunkowy duży chrząszcz, którego wielkość waha się w granicach od 20 do 32 mm. Jego kształt jest łódkowaty oraz spłaszczony. Jest on koloru ciemnobrązowego, a na ciele miejscami widać gęsto osadzone kropeczki. Ma charakterystyczne „ żeberka” na zewnętrznej warstwie. Białe larwy, sięgające długość około 70 mm.
Zasiedlenie: Jak mówi sama ich nazwa, głównie znajdują się w sosnach, zdarza się także, ze mogą występować w świerkach. Można je także spotkać na wszelakim drewnie, które ma bliski kontakt z glebą np. podkłady kolejowe czy dolne partie słupów.
Czas pojawiania się i okres lęgowy: Owe owady zaczynają pojawiać się na przestrzeni maja i lipca. Samica składa jaja w specjalnie przygotowanych tunelach, w których po około 14- 15 dniach wylęgają się larwy. Drążą one owalne, lecz nieregularne chodniki, które wypełnione są mączką drzewną.
Informacje dodatkowe: Chodniki larw mają średnicę około 15 mm. Są one nieregularne. W mocno spłaszczonych kolebkach odbywa się przepoczwarzenie. Dorosłe osobniki miedziaka wygryzają otwory w drewnie, aby wydostać się na zewnątrz. Cały ten okres rozwoju trwała od 3 do nawet 6 lat.
Szkody i ich zapobieganie: Miedziak sosnowiec w lasach spełnia rolę pomocnika w rozkładzie drewna. Jeśli jednak atakują one drewno użytkowe, mogą przynieść wiele szkód, jakie mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia danych elementów. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników, elementy drewniane, które będą miały bliski kontakt z glebą, należy zabezpieczyć specjalnymi preparatami do eliminowania grzybów.
TAGI: Miedziak Sosnowiec, Corneco, owady drewna, szkodniki drewna,