kołatek domowy

Kołatek domowy (Anobium punctatum)

Kołatek domowy (Anobium punctatum)

 

Występowanie: Europa, Australia, Afryka Południowa, Ameryka Północna; w Polsce jest jednym z najpospolitszych szkodników.


Wygląd: małe chrząszcze o ciemnym ubarwieniu. Ich ciało składa się z 11 segmentów. Ich długość wynosi od 3 do 4 mm. Larwy, koloru białego, które mają wyraźną głowę oraz 3 pary nóg, osiągają długość nawet 6 mm.

 

Zasiedlenie: Rozwija się w martwych drzewach, zarówno liściastych- najczęściej tylko w powierzchniowej części drzewa- jak i iglastych, lecz tutaj znacznie głębiej. Występuje w drzewach zdrowych, ale też i starych, zagrzybionych czy suchych. Może też niszczyć drewno na budowie m.in. belki czy też wyroby drewniane użytku domowego takie jak meble. Zamieszkuje najczęściej w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż larwy źle reagują na zimno.

Czas pojawiania się i okres lęgowy: pojawiają się w okresie od kwietnia do sierpnia. Występują wtedy najczęściej w miejscach, które posłużą do złożenia jaj. Samica może je składać na dwa sposoby- kupkami bądź pojedynczo. Najlepsze warunki na rozmnażanie to temperatura w granicach 20°C oraz wilgotność wahającą się na poziomie około 80-90%. Larwy lęgną się po 15 dniach. Ich ilość może wynieść od 30 do 60.

 

Informacje dodatkowe: Przekrój chodników jest okrągły. Średnica to około 2 mm. We wszystkich tunelach występuje mączka drzewna wraz z kałem szkodników. Okres żerowania larw trwa najczęściej od roku do trzech lat. Ich rozwój zależy od temperatury (najdogodniejsza to 22-23° C) ale również od wilgotności (młodsze larwy 50%, starsze larwy 60%). Wynika zatem z tego, że najlepsze warunki dla tego gatunku są m.in. w piwnicach czy magazynach. Larwy przepoczwarczają się w okresie od marca do kwietnia. Owady te opuszczają drewno przez otwory, których wielkość waha się w granicach od 0,8 do 2,2 mm. Dorosłe osobniki żyją około 30 dni.

Szkody i ich zapobieganie: kołatek domowy jest jednym ze szkodników, który przynosi największe szkody. Niszczy zarówno budynki drewniane, legary oraz podłogi, jak i przedmioty drewniane, np. meble. Owad ten może zamieszkiwać również stare meble oraz rzeźby, co może prowadzić do zniszczenia zabytkowych dzieł.
Najczęstszą metodą w zapobieganiu tego rodzaju szkodników jest użycie preparatów do ochrony drewna. Najlepiej środka o działaniu długotrwałym. Kiedy jednak szkodniki są już w naszych domach czy meblach, wtedy najlepiej rozwiązać sprawę przy pomocy profesjonalnej firmy do zwalczania tego typu owadów.