corneco

Drwalnik paskowany (Trypodendron lineatum)

Występowanie: Europa, Syberia, Japonia, Ameryka Północna; popularny w Polsce na jej całym terenie

Wygląd: Owady te osiągają długość od 2,5 do 4 mm. Są one jasnobrązowe, jednakże mają też czarne paski przechodzące wzdłuż ciała. Larwy koloru białego, osiągają długość 4 mm. Kształt ich ciała przypomina łuk, widać na nim wyraźne oczy. Postać ta jednak nie ma nóg.

Zasiedlenie: Występują w drzewach iglastych takich jak świerk czy sosna, jednocześnie będącymi drzewami zniszczonym przez warunki przyrodnicze takie jak burze, deszcze czy wiatry. Preferuje drewno o średniej wilgotności.

Czas pojawiania się i okres lęgowy: Okres ten zaczyna się w okresie od marca do maja, zależnie od temperatury. Samica, wygryzając chodniki do złożenia jaj, zostawia zarodki grzybów symbiotycznych. W regularnych odstępach składa pojedynczo jaja.

Informacje dodatkowe: Przekrój chodnika jest okrągły, a jego średnica określana jest w granicach około 1,5 mm. Nie występuje w tych tunelach mączka drzewna, ponieważ samiec usuwa ją z kanału. Larwy lęgną się na przestrzeni jednego bądź dwóch tygodni. Odżywiają się zostawionymi przez matkę częściami grzybni oraz niewielką ilością drewna. Przez około miesiąc swojego życia wygryzają kanały, po czym przepoczwarza się w poczwarkę. Okres trwa około 7- 10 dni. Chrząszcze po czasie dwóch tygodni opuszczają tunele przez otwór, który wcześniej wygryzła samica i przenoszą się do ściółki, aby tam spędzić zimę (odbywa się to najczęściej w lipcu)

Szkody i ich zapobieganie: Szkodniki te przysparzają wiele problemów, gdyż drzewa zaatakowane przez nie, nie nadaje się do wyrobów drewnianych np. słupów,belek czy oklein. Aby zapobiec namnożeniu się owadów, należy zadbać o higienę lasu.

 

TAGI: Corneco, Drwalnik paskowany